Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

7b Szlakiem Pamięci

W związku z nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych, ale też realizowaną przez naszą szkołę akcją „Szkoła pamięta”, uczniowie klasy 7b wraz z wychowawczynią, spędzili lekcję godziny wychowawczej na odwiedzaniu lokalnych miejsc pamięci poznając związaną z nimi historię.

Swoją wędrówkę – „SZLAKIEM PAMIĘCI” - rozpoczęli od odwiedzenia pamiątkowej tablicy ku czci nauczycieli, absolwentów i uczniów bialskich szkół średnich –ofiar zbrodni hitlerowskich oraz poległych w walkach z Niemcami na różnych frontach II wojny światowej, która znajduje się wewnątrz II LO należącego wraz z naszą szkołą do Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 3.

Następnie odwiedzili leżący w niedalekim sąsiedztwie kościół św. Antoniego i złożyli hołd pod tablicami pamiątkowymi ku czci żołnierzy 34 Pułku Piechoty i 9 Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego oraz oddali cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Udanie się na ul. Kraszewskiego i zobaczenie nieznanej dotąd uczniom pamiątkowej tablicy ku czci dowódców powstania styczniowego 1863 roku było dla wszystkich zaskoczeniem, tym bardziej, że jednym z nich był patron naszej szkoły ks. Stanisław Brzóska.

Tego dnia koniecznym punktem zwiedzenia była również Ściana Straceń na Placu Wolności oraz Pomnik Sybiraków przy ulicy Brzeskiej, na temat których uczniowie wykazali się widzą historyczną.

Dzisiejszy dzień na pewno można zaliczyć do udanych, pokazał młodym ludziom potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, związanej z historią naszego miasta, regionu i społeczności.

Autor: Małgorzata Kapela