Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

Wśród milionów dorosłych próbujących przetrwać koszmar drugiej wojny światowej, znalazły się tysiące dzieci. 

Małych, niewinnych istot, które nie rozumiały okrucieństwa dziejącego się wokół nich. Często ich podwórkowe zabawy przerywane były wybuchami bomb, czy salwą z karabinu. Wojna i próba przetrwania tego czasu pozbawiła je empatii i właściwego spojrzenia na drugiego człowieka. Niekiedy mówiono o nich „wilcze dzieci”.  Przestraszone, ogarnięte niemocą, niejednokrotnie skrajnie wyziębione i głodne. Wiele z nich zginęło. Także za naszą wolność.

Dlatego 10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.

Został on ustanowiony przez Sejm w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły podczas  II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać  ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek.

Wrzesień to także czas pamięci o agresji wojsk sowieckich na Polskę.

17 września 1939 roku będąca w trakcie wojny obronnej Polska została zaatakowana przez Związek Radziecki. Armia Czerwona wczesnym ranem wkroczyła na tereny Polski. 

Działanie to nastąpiło w wyniku podpisania paktu o nieagresji miedzy ZSRR, a Niemcami w sierpniu 1939 roku (Pakt Ribbentrop-Mołotow). 

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Związku Sowieckiego.

 

Autor: Michał Chmielowski