Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Dzień Sybiraka 17 września - miejskie obchody

17. września. Pamiętamy

17 września przypada 82. rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, który od 2013 r. jest świętem państwowym.

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Realizując w ten sposób ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Po dokonaniu przez Związek Radziecki napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; ponad 22 tysiące oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Dla upamiętnienia ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz ofiar pierwszej wywózki Polaków na Sybir, Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 Panem Przemysławem Olesiejukiem, miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach miejskich, gdzie wspólnie  z przedstawicielami władz miasta – na czele z prezydentem Miasta Biała Podlaska Panem Michałem Litwiniukiem , w imieniu szkół podstawowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków.

Autor: Małgorzata Kapela