Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm nie jest jednolitym pojęciem – to bogate spektrum, które przypomina nam, że każda osoba z autyzmem jest unikalna, jakby malująca swoje życie barwnymi odcieniami. Tak jak w tęczy, gdzie każdy kolor jest niepowtarzalny, tak samo każda osoba ma swoje własne cechy, umiejętności i wyzwania.

Dlatego, szczególnie w tym dniu chcemy zwrócić uwagę na różnorodność spektrum autyzmu, na to, jak wiele kolorów może się w nim zmieścić – od intensywnych barw po subtelne odcienie. Każdy kolor to unikalna historia, unikalna droga, którą podąża osoba z autyzmem, zasługująca na zrozumienie, akceptację i wsparcie.
Dążymy do budowania społeczeństwa, które nie tylko toleruje, ale także docenia różnorodność, w tym różnorodność osób z autyzmem.
Niech światowy Dzień Świadomości Autyzmu będzie dla nas wszystkich czasem refleksji, ale także czasem aktywnego działania na rzecz równości, szacunku i zrozumienia dla każdego koloru w spektrum autyzmu.
W naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu będziemy obchodzić 4 kwietnia. Tego dnia wyłączymy dzwonki w SP 1 (w małym budynku), aby pamiętać, że są z nami osoby ze spektrum autyzmu z nadwrażliwością słuchową, za sprawą której mogą źle znosić głośne dźwięki.
Razem możemy tworzyć świat, który jest bardziej otwarty, przyjazny i pełen empatii dla wszystkich jego mieszkańców, bez względu na to, w jakim kolorze świeci ich spektrum.

Autor: Diana Czerko