Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma na celu: podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty – dbamy o tożsamość kulturową.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. 

Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

W naszej szkole tego dnia na lekcjach języka polskiego oglądaliśmy  krótkie filmiki animowane z cyklu “Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Uczniowie mogli również  spróbować swych sił w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, ortograficznej i znajomości frazeologizmów. Na przerwach można było wziąć udział w różnych konkursach językowych.

Autor: Elżbieta Szulak