II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Dzień Czytania Tolkiena

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. J. R.R. Tolkien – angielski pisarz, wykładowca uniwersytecki. Żył w latach 1892-1973. Tolkien jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy na świecie a także największym autorem fantastyki. 

Stworzony przez niego świat do dziś tętni życiem a jego twórczość wciąga czytelnika w każdym wieku. Za swój dorobek literacki uhonorowany licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Za sprawą książek Tolkiena przenosimy się w świat fantasy: elfów, hobbistów, krasnoludów i innych stworzeń zamieszkujących Śródziemie.

           

Uczniowie poznali biografię i twórczość pisarza uczestnicząc w prelekcji  pani Doroty Bojarczuk-Dziurdy z Biblioteki Pedagogicznej, pt. „Fenomen Tolkiena w świecie fantastyki”. Następnie wysłuchali fragmentu  trylogii „Władca Pierścieni” – t. 1„Drużyna Pierścienia”. Tekst przedstawiła klasa 1f, dzięki czemu słuchacze przenieśli  się w świat Śródziemia, poznali

 jego mieszkańców i ich zmagania ze złem.  W spotkaniu  udział wzięły klasy 1f, 1gf.

Jeśli jest ktoś, kto nie sięgnął nigdy po książki Tolkiena nadarza się okazja, nie tylko od święta…

A do posłuchania, ciekawostka!

J.R.R. Tokien czyta wiersz po elficku - więcej: http://booklips.pl/video/j-r-r-tolkien-czyta-po-elficku-namarie/

platerka.pl/liceumart,367,dzien-czytania-tolkiena
platerka.pl/liceum