II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Patronka szkoły

Józef Straszewicz

   Emilie (...)

Emilia Plater - dwadzieścia lat marzeń -
i jeden poryw, jeden czyn protestu-
życie spalone w jednym mgnieniu zdarzeń
jak słup ognisty wśród wieków szelestu.

 

Gdy zapytać młodego człowieka, z czym mu się kojarzy Emilia Plater, najpierw odpowiada -  z Mickiewiczem, wreszcie przyciśnięty wyduka - z powstaniem listopadowym. Na pytanie, kim była owa osoba, pada odpowiedź równie szybka, co niekonkretna - bohaterką...

Emilia Plater jest symbolem kobiet walczących w powstaniach. Jej imię (Platerówki) nosiły kobiece oddziały pomocnicze I armii Ludowego Wojska Polskiego. O „dowódczyni” Plater pisali wiersze znani poeci: Kard. Justin, Twampley, Pepoli, Buchner, Ortlep, Veit i oczywiście Adam Mickiewicz. Trzeba nadmienić, że ,,Śmierć pułkownika" to czysta fantazja poetycka, ponieważ jak tak naprawdę Emilia nie umarła w ,,biednej chatce leśnika" tylko w dworze szlacheckim, gdzie ukrywała się jako nauczycielka Korowińska.

Wśród polskich bohaterów narodowych, których śmierć za ojczyznę wyniosła na ołtarze, jedna tylko Emilia Plater tak szybko przeszła do legendy narodowej, mając do tego ingresu zupełnie wyjątkowe prawa. 

Od września 1919 Patronką naszej szkoły jest Emilia Plater - najsłynniejsza, choć nie jedyna, kobieta - powstaniec z lat 1830-1831.

Więcej informacji o naszej Patronce zdobędziecie w poniższych dokumentach. Niestety poważnym utrudnieniem  dla nas w poszukiwaniu informacji były skąpe materiały źródłowe. Poza drobnymi fragmentami nie zachowały się w zasadzie żadne konkretne dokumenty.

Prawie wszystkie informacje pochodzą z książki Emilia Plater Ludzie niezwyczajni. Małgorzata Żaryn

Dni patrona w naszej szkole

Dzieciństwo i...

W roku poprzedzającym powstanie Księstwa Warszawskiego w Wilnie odbył się ślub pana Franciszka Ksawerego hrabiego Broel - Plater herbu własnego - dziedzica folwarku Piotrowszczyzna z panną Anną z Mohlów, sędzianką brasławską, herbu Trzy Krety. Wspólnota losów obu rodzin zdawała się zapowiadać szczęśliwą przyszłość dla nowożeńców. Niestety, stało się inaczej. Franciszek Ksawery- utracjusz i człowiek niestałego charakteru oraz Anna - kobieta ponoć o ambicjach intelektualnych, najczęściej bowiem takie określenia pojawiają  się przy ich imionach, nie potrafili stworzyć zgodnego stadła, nawet wtedy, gdy na świecie pojawiło się dziecko.

Czytaj więcej o: Dzieciństwo i...

Emilia Plater w oczach współczesnych

Nie mogła mieć więcej nad 24 lat Platerówna; niskiej urody, blada, niepiękna, ale okrągłej, przyjemnej, sympatycznej twarzy, błękitnych oczu, kształtnej, ale niesilnej budowy; była poważną, bardziej surową niż ujmującą się, mało mówiącą i spojrzeniem nakazującą dla siebie należne względy i przyzwoitość; nikt też w obozie nie dopuścił się w jej obecności wymówić jakiego niedorzecznego słowa, żartu lub uchybić w grzecznym obejściu  się. Miała na sobie szaraczkowy po kolana surdut z czerwonym kołnierzem, a kolo szyi koronkowy kołnierzyk, co było jej bardzo do twarzy. Przy tym miała na głowie kaszkiecik męski, włosy ucięte, szerokie, do ziemi szarawary, puginał i małą szablę u pasa, ostrogi srebrne przy bucikach. Skromna bez żadnej nienaturalnej pretensji, trzymała się zgrabnie na koniu, a przy niej nieodstępną była takiej samej, jak ona urody, jej przyjaciółka, przystojna, wesoła, wszystkim podobająca się panna Raszanowiczówna.

Czytaj więcej o: Emilia Plater w oczach współczesnych

Emilia Plater w poezji

Wiersze o naszej Patronce pochodzące z książki
Józefa Straszewskiego Emilie Plater sa vie et sa mort.

Czytaj więcej o: Emilia Plater w poezji

W pamięci potomnych

Już za życia osoba Platerówny zaczęła obrastać legendą.

Czytaj więcej o: W pamięci potomnych
platerka.pl/liceump,118,patronka-szkoly
platerka.pl/liceum