II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Łączy nas Pamięć

Akcja Żonkile jest akcją społeczno-edukacyjną organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin już po raz dziewiąty. Nasze liceum również  bierze czynnie udział w akcji Łączy nas Pamięć.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, większość działań zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej.

Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie osób które, brały udział w powstaniu w getcie warszawskim.

W tym roku w sposób szczególny podkreśla się rolę miłości. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Szczególnie ważne, niezwykle ponadczasowe i uniwersalne – w stanach emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil. Kwiat, który dawno temu ktoś podarował Markowi Edelmanowi z okazji rocznicy wybuchu powstania. Później stało się tradycją, że to właśnie żonkile były przynoszone pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd powstańcom

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Ważnym elementem tegorocznych  obchodów w naszej szkole był wykład Anny Lewandowskiej z cyklu „ Zrozumieć Historię” pt. „ Nie było żadnej nadziei.” Również uczniowie klas pierwszych czynnie wzięli udział w upamiętnieniu bohaterów powstania warszawskiego przesyłając zdjęcia kamieni pamięci i kwiat żonkila.

            19-30 kwietnia z cyklu „ Kino z Historią” młodzież szkolna będzie miała okazję obejrzeć film pt. „ Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.” Natomiast 25-15 maja odbędzie się debata między klasowa dotycząca powstania w getcie pt. „ Miłość a powstanie w getcie warszawskim”.

 

platerka.pl/liceumart,362,laczy-nas-pamiec
platerka.pl/liceum