II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Paweł Sobczuk

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie w Warszawie 

oraz asystentem w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Już w czasie nauki w Platerce (właśnie mija 10 lat od jej ukończenia), dzięki Krajowemu Funduszowi na Rzecz Dzieci, który dawał mi możliwość udziału w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim czy Polskiej Akademii Nauk, chciałem zajmować się badaniami naukowymi w zakresie onkologii. Tak na 1 roku studiów rozpocząłem działalność naukową w studenckim kole naukowym, w którym zajmowałem się oceną leczenia pacjentów z rakiem nerki. Teraz kontynuuje badania w tej tematyce w ramach mojego doktoratu zajmując się mechanizmami rozwoju raka nerki w modelach komórkowych i zwierzęcych, a to wszystko dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki. Wyniki swoich badań opublikowałem w kilku publikacjach, w tym w liczących się czasopismach takich jak Scientific Reports czy Nature Reviews Urology.

Jako student aktywnie angażowałem się w działalność Studenckiego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako członek zarządu a potem jego przewodniczący. Naszą główną aktywnością była organizacja Warsaw International Medical Congress for Young Scientists, największej studenckiej konferencji medycznej w Polsce która co roku gromadziła ponad 500 uczestników z kilkudziesięciu krajów, a w śród wykładowców można było spotkać laureatów Nagrody Nobla. Obecnie angażuje się społecznie w pracę towarzystw onkologicznych – jestem członkiem Komitetu Młodych Onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz współzałożycielem i przewodniczącym Sekcji Młodych Onkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Poza praca zawodową lubię opowiadać o nauce osobom, które zawodowo się nią nie zajmują. Jedną z takich aktywności jest konkurs FameLab, w którym badacze w 3 minuty mają w prosty i ciekawe sposób przekazać naukowe treści. W tym roku zostałem finalistą konkursu, a finał dopiero przede mną.

 

Drodzy Platerkowicze, Kilkanaście lat temu byłem na Waszym miejscu, ucząc się do kolejnych kartkówek a potem do matury. Oceny, zaliczenia czy procenty na maturze są ważne i potrzebne, ale nie zapominajcie o swoich pasjach i zainteresowaniach, tak ze tych naukowych. To, ze pochodzimy z małych miejscowości nie ogranicza naszych szans. W świecie otwartego dostępu do publikacji i badań naukowych nawet w domu w czasie kwarantanny można poszerzać swoją wiedzę, nie tylko w zakresie którego wymaga szkoła. Możecie wykorzystać ten czas na udział w różnego rodzaju webinariach których pojawia się coraz więcej. Korzystajcie też z działań organizacji takich jak Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci czy innych Fundacji. Na pewno pomoże Wam to osiągnąć sukces w przyszłości.

Drodzy Maturzyści, trzymajcie się w tym trudnym okresie a my będziemy trzymać kciuki za Wasze matury! Życzę Wam, żebyście spełnili swoje marzenia o studiach, a z tymi którzy planują studia medyczne mam nadzieję spotkać się na zajęciach na 2 oku!

LINK DO FILMU NA YOUTUBE

platerka.pl/liceumart,144,pawel-sobczuk
platerka.pl/liceum