II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Akademia z okazji Dnia Patrona II LO

„Jasno świecić czynu tarczą własną”

Ten cytat ze sztandaru II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej przyświecał obchodom Dnia Patrona, które odbyły się 29 listopada 2022r.

 

Po Mszy Św. w Kościele św. Antoniego, sprawowanej w intencji społeczności szkolnej, odbyła się uroczysta akademia. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły dyrektor Andrzej Sikona powitał gości: pana Stanisława Romanowskiego – Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska i Panią Irenę Bartosiewicz–Konopkę – Przewodniczącą Rady Rodziców.

Pan dyrektor przedstawił historię II LO podkreślając, że jest to szkoła z wielkimi tradycjami, a jednocześnie podlegająca stałym zmianom mającym na celu jej modernizację i unowocześnianie. W 2019r. szkoła obchodziła swoje 100-lecie i od początku patronowała jej Emilia Plater.

Pan Stanisław Romanowski, w imieniu własnym i Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, złożył wszystkim życzenia i pogratulował uczniom osiąganych sukcesów.

Kolejnym punktem było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Tekst odczytała dyrektor Monika Owczaruk, a przy ślubowaniu na sztandar II LO im. E. Plater uczniom asystował dyrektor Andrzej Sikona.

Po ślubowaniu delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów przy popiersiu Patronki Szkoły.

Uczniowie klasy Iw otrzymali z rąk Dyrektora i Naczelnika emblematy mundurowe, gospodarze klas pierwszych –kroniki klasowe, a zwycięzcy Turnieju Strzeleckiego „Emilia Plater-2022” zorganizowanego w ramach obchodów Dnia Patrona – nagrody i puchary.

Ostatnim punktem obchodów była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IIA biol-chem pod opieką wychowawcy- Pana Macieja Borsuka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili scenki z życia Emilii Plater, przeplatane znanymi piosenkami i wzruszającymi wierszami o tematyce patriotycznej oraz pięknym walcem.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie tej klasy oraz widzowie uroczyście odśpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej

platerka.pl/liceuma,441,akademia-z-okazji-dnia-patrona-ii-lo
platerka.pl/liceum