Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Roztańczona Zosia kl. Va rok szkolny 2023/24

Zofia Bogusz – uczennica klasy Va - swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku czterech lat. Była wówczas członkiem najmłodszej grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasiacy”. Wraz z zespołem brała udział w wielu uroczystościach rodzinnych, świątecznych czy patriotycznych organizowanych przez BCK, w tym - w 2018 roku - w występach artystycznych podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w Białej Podlaskiej, których gościem honorowym był Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką.

W 2019 roku Zofia rozpoczęła naukę tańca w bialskiej Szkole Tańca KONTRA. Okazało się, że jazz to jej styl. W nim czuje się najlepiej. Bardzo szybko została doceniona przez trenerkę i przeniesiona do grupy turniejowej. Jako wielokrotna stypendystka szkoły wraz z formacją występowała na wielu tanecznych scenach, uzyskując wysokie noty. Równolegle brała udział w turniejach tańca w rywalizacji solo, zajmując miejsca na podium. Zadebiutowała rolą Czerwonego Kapturka w kategorii show dance. W 2023 roku po raz pierwszy występowała z choreografią w duecie w tej samej kategorii. 

Chcą rozwijać swoje umiejętności taneczne, Zosia brała udział w licznych warsztatach u najlepszych trenerów polskiej i zagranicznej sceny tanecznej: Briana Poniatowskiego, Karola Mentala, Jacka Foltyna, Basi Królickiej, Patryka Rożnieckiego, Karoliny Lenarcik i innych.

W trakcie nauki tańca Zosia miała okazję spróbować różnych technik tanecznych - od contemporary i New Age przez modern, aż po ukochany jazz. W czasie tych kilku lat poznała wspaniałych ludzi, spędziła z nimi setki godzin na treningach, próbach, wyjazdach, przeżywając wiele pięknych chwil. Z perspektywy czasu dostrzegła, że taniec to nie tylko trening ciała i szkolenie trudnych sekwencji ruchowych, ale przede wszystkim ćwiczenie charakteru. To także nauka pokory, cierpliwości i ogromna waga przywiązywana do detali – zwłaszcza w formacji, kiedy godzinami ćwiczy się jeden krok, żeby był wykonywany perfekcyjnie i synchronicznie przez wszystkich. Wreszcie to także duża dawka samodyscypliny, tak bardzo potrzebnej, aby nie odpuścić i na kolejny turniej pojechać z jeszcze większą motywacją.

Autor: