Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

mgr Katarzyna Kostecka-Drozdek

mediator sądowy

W Szkole Podstawowej nr 1 uczyła się w latach 1988-1995. Ten czas wspomina jako wspaniały i beztroski. Poza nauką zawarła kilka znajomości oraz późniejszych przyjaźni. Do czasów szkolnych wraca z wielkim sentymentem, wspominając różne historie. 

Od zawsze interesowały ją przedmioty humanistyczne, bardzo lubiła język polski oraz historię, natomiast przedmioty ścisłe były dla niej – jak sama twierdzi – niepojętą magią. Z czasów nauki w „Jedynce” pamięta wszystkich swoich nauczycieli, ale żaden z nich jakoś szczególnie nie utkwił jej w pamięci… może z wyjątkiem wychowawczyni – pani Franciszki Kant, nauczycielki matematyki, która dość często wzywała rodziców (wówczas jeszcze małej Kasi) na rozmowę ze względu na jej doniosły głos, który uznawany był za krzyk. Pani Katarzyna odkąd pamięta miała w różnych kwestiach własne zdanie i broniła go za wszelką cenę, co nie zawsze podobało się wychowawczyni, która powtarzała: „Pamiętaj dziecko, pokorne cielę dwie matki ssie”. Koleżanki i kolegów z klasy oraz z klasy równoległej pamięta doskonale i potrafiłaby wymienić ich wszystkich z imienia i nazwiska. Z kilkoma z nich utrzymuje kontakt do dziś.

        Pani Katarzyna twierdzi, że nauka w „Jedynce” zapoczątkowała w niej pewne procesy rozwojowe, które dojrzewały i ewoluowały w późniejszych latach. To w szkole podstawowej zaczęły interesować ją przedmioty humanistyczne. Już wtedy zrodziły się pewne marzenia, które później realizowała na studiach prawniczych. Pani Katarzyna pracuje zawodowo jako mediator sądowy w zakresie spraw rodzinnych, karnych (w tym osób nieletnich), pracowniczych i gospodarczych. Za najciekawsze w swojej pracy uznaje to, że nie jest monotonna. Każda podejmowana sprawa jest inna i dotyczy różnych problemów, z którymi na co dzień boryka się człowiek. Pani Katarzyna bardzo lubi rozmawiać z ludźmi, słuchać ich oraz pomagać w rozwiązywaniu konfliktów międzyludzkich. Jak twierdzi, jej praca bardzo dobrze pokazuje, że  ludzie potrafią porozumieć się w każdej, nawet najtrudniejsze sytuacji – do tego potrzebne są tylko chęci wszystkich stron konfliktu i spokojna,  konstruktywna rozmowa. 

        Wolny czas pani Katarzyna spędza aktywnie, odkrywając swoje zamiłowanie do kolejnych dziedzin sportu. Interesuje się także psychologią, a zwłaszcza rozwojem dzieci i młodzieży.

Autor: Anna Zdunek