Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Wycieczka w Bieszczady

"Zielone wzgórza nad Soliną

I zapomnianych ścieżek ślad

Flotylle chmur z nad lasów płyną

Wędrowne ptaki goni wiatr…"

    30 maja grupa uczniów z klas 5-8 pod opieką pani Małgorzaty Kapeli, pani Renaty Pieńkowskiej, pani Małgorzaty Zdanowskiej i pani Anny Zdunek wyruszyła na czterodniową wycieczkę w Bieszczady.

        Ważnym punktem na trasie wyprawy był Sandomierz - miasto położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Pod okiem pani przewodnik uczestnicy zwiedzili to piękne Królewskie Miasto, usłyszeli wiele legend i faktów dotyczących jego historii. Na wieczór dotarli zaś do Soliny, by z tego miejsca wyruszać na bieszczadzkie szlaki i podziwiać piękno tych malowniczych terenów.

          Drugi dzień wycieczki szkolnej w Bieszczady zaczęli od przejścia przez zaporę w Myczkowcach. Następnie wędrowali po górze Grodzisko do Zwierzynia, zatrzymując się przy elektrowni i "świętym źródełku". Kolejnym punktem programu był spacer po Lesku - miasteczku zwanym "stolicą Bieszczad" oraz do ruin zamku Sobień, gdzie usłyszeli opowieść o początku bieszczadzkiej historii i legendę o białej damie. Tego dnia spacerowali też po znanym uzdrowisku - Polańczyku, z którego udali się na rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

        Trzeci dzień wycieczki w Bieszczady przypadł na 1 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka. Uczestnicy wyprawy spędzili go bardzo aktywnie, wędrując na Połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniańskiej. Następnie przejechali przez Wetlinę, Cisną i Buk do Soliny. Wieczór upłynął  wszystkim w duchu sportowym. Uczniowie wzięli udział w zadaniach przygotowanych przez opiekunów i konkursie wiedzy dotyczącym Bieszczad.

          Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki pożegnali się z Soliną, pięknymi Bieszczadami i wyruszyli do Kazimierza Dolnego - urokliwego miasta nad Wisłą. Zwiedzili tam Rynek z XVII-wiecznymi, renesansowymi kamienicami Przybyłów, Kamienicę Celejowską, Kościół Farny, Mały Rynek z budynkiem Jatek Koszernych i Synagogą. Wspięli się także na Górę Trzech Krzyży, która stanowi punkt widokowy na Małopolski Przełom Wisły i weszli na basztę - najstarszy zabytek Kazimierza Dolnego z XIII wieku. Podczas tej pieszej wycieczki towarzyszyły im kazimierskie legendy opowiadane przez panią przewodnik. Na koniec uczestnicy wycieczki zakupili słynne kazimierskie koguty z maślanego ciasta i wyruszyli w drogę do domu.

         To był bardzo udany wyjazd. Pogoda sprzyjała, a zaskakująco niewielka liczba turystów na bieszczadzkich szlakach sprawiła, że grupa z naszej szkoły mogła rozkoszować się pięknem przyrody i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Autor: Anna Zdunek