Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska

31maja ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Jak tytoń niszczy nasze lasy?

  • Szacuje się, że od lat 70. XX wieku z powodu tytoniu na całym świecie utracono około 1,5 miliarda hektarów lasów (głównie tropikalnych), co przyczyniło się do nawet 20% rocznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
  • Drzewa są wycinane, aby oczyścić ziemię pod uprawę tytoniu, a po zbiorach pali się drewno do suszenia liści tytoniu. Do wyprodukowania 300 papierosów potrzeba około jednego całego drzewa.
  • Około 200 000 hektarów ziemi jest oczyszczanych rocznie pod uprawę i suszenie tytoniu.
  • Uprawa tytoniu stanowi około 5% całkowitego wylesiania w kraju, nieproporcjonalnie dotykając regiony uprawy tytoniu na świecie, w tym Afrykę Południową, Bliski Wschód, Azję Południowo-Wschodnią, Amerykę Południową i Karaiby.

 

Jak uprawa tytoniu szkodzi naszej glebie?

  • Pod tytoń wykorzystuje się żyzne grunty, które można wykorzystać do uprawy pożywnych roślin. Wyczerpywanie się gleby spowodowane uprawą tytoniu dodatkowo przyczynia się do braku bezpieczeństwa żywnościowego i wyzwań żywieniowych.
  • Rekultywacja gleby po uprawie tytoniu jest kosztowna. Z danych zebranych w 2014 r. wynika, że ​​odwrócenie negatywnych skutków dla gleby w Bangladeszu spowodowanych przez rok uprawy tytoniu kosztowałoby 20,6 mln USD.
  • Pustynnienie przypisywane uprawie tytoniu obserwuje się obecnie w wielu krajach, w tym w Brazylii, Indiach, Jordanii i na Kubie.

 

Jak wzrost i używanie tytoniu wpływa na zasoby wody? 

  • Cały cykl życia jednego papierosa wymaga około 3,7 litra wody, co obejmuje uprawę, produkcję, dystrybucję, użytkowanie i utylizację. Przeciętny palacz mógłby zaoszczędzić do 74 litrów wody dziennie, gdyby rzucił palenie.
  • Uprawa tytoniu wyczerpuje poziom wód gruntowych. Sam etap uprawy tytoniu wymaga takiej samej ilości wody, jaką człowiek potrzebowałby przez cały rok. W oparciu o liczbę papierosów wyprodukowanych w 2015 roku w Brazylii, trzecim co do wielkości producencie tytoniu, do jego rocznej dostawy zużyto 263 813 700 000 litrów wody. Biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek wypija około 700 litrów wody rocznie, gdyby cała ta woda została przekształcona w wodę pitną, byłaby w stanie nawodnić około 3,7 miliona ludzi, co stanowi mniej więcej całą populację jej stolicy, Brasilii.
  • Obecnie powszechnie wiadomo, że filtry papierosowe (niedopałki) należą do najbardziej zanieczyszczających i toksycznych substancji występujących w zbiornikach wodnych. Rozkład niedopałka papierosa zajmuje około 10 lat, co daje czas na wypłukanie nikotyny i substancji chemicznych do otaczających ekosystemów.
  • Badanie przeprowadzone przez EPA wykazało, że gdy niedopałki papierosów moczy się w słodkiej wodzie przez 96 godzin, około połowa ryb umiera.

 

Rzuć tytoń, aby ocalić naszą planetę. Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.

Autor: Katarzyna Korniluk