Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Wycieczka klas piątych w Góry Świętokrzyskie

W dniach 5-7 czerwca uczniowie klas piątych pod opieką p. Elżbiety Szulak, p. Anny Zdunek i p. Edyty Łozickiej wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Bałtowie, w którym zwiedzili Jurapark, a w nim dziesiątki rekonstrukcji dinozaurów naturalnej wielkości, Muzeum Jurajskie z wystawą „Powrót do przeszłości”, która w sposób niezwykle obrazowy przedstawia dzieje życia na Ziemi, Zwierzyniec Dolny z różnymi małymi zwierzątkami (od surykatek i lemurów, po kapibarę) i Park Safari z jego mieszkańcami, między innymi: bydłem Zebu, bydłem szkockim, bydłem watussi, jakiem tybetańskim, owcami kameruńskimi, kozami angorskimi, jeleniami europejskimi, wielbłądami dwugarbnymi, lamami, strusiami afrykańskimi, emu, antylopami nilgau, kucem szetlandzkim, alpakami, muflonami, danielami, i majestatycznymi żubrami.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili wyjątkową atrakcję Gór Świętokrzyskich - Jaskinię Raj (rezerwat przyrody o mocno ograniczonym dostępie), oraz Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Następnie pojechali do miejscowości Krajno-Sabat, w której przeżyli niezapomnianą przygodę w kinie 6D, przeszli przez Aleję Miniatur „Cudowny świat”, w której w błyskawicznym tempie przenosili się spod Wieży Eiffla pod londyński Big Ben, żeby zaraz potem znaleźć się w Ziemi Świętej, na Placu św. Piotra w Rzymie, pod egipską piramidą, budynkami World Trade Center czy też poczuć się jak szejk w Dubaju. Od różnorodności tych miniatur można było dostać zawrotu głowy. Na koniec piątoklasiści sprawdzili swoją wytrzymałość, zwinność i odwagę w jednym z największych parków linowych w Polsce.

Trzeciego dnia wycieczki uczniowie zdobyli Łysą Górę, na szczycie której znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału (przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian), klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. z relikwiami Świętego Krzyża oraz muzeum parku narodowego (w jednym ze skrzydeł opactwa pobenedyktyńskiego) i Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż z masztem o wysokości 157 m.

To była naprawdę udana wyprawa z legendami zaklętymi w Górach Świętokrzyskich w tle.

Autor: Anna Zdunek