Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

3 maja

“Witaj, Majowa Jutrzenko
świeć naszej polskiej krainie!
Uczcimy ciebie piosenką,
która w całej Polsce słynie.

 Witaj Maj, wielki Maj,
u Polaków błogi raj

      Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wpisany  w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły był wspaniałą możliwością uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm. Jednakże, ze względu na sytuację epidemiczną  tradycyjna formę apelu musieliśmy zmienić na napisanie artykułu. 

      Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Warto podkreślić, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem.

     W naszym mieście  obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie Konstytucji 3 maja (godz. 9.45) oraz uroczystej mszy w intencji ojczyzny w kościele św. Antoniego, która rozpocznie obchody o godz. 10.

      Jeszcze przed obchodami mieszkańcom miasta będą rozdawane flagi. Bialczanie, którzy nie mają jeszcze w swoich domach flagi, mogą ją otrzymać w godzinach 7.30-17.00 w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miasta (przy ul. Piłsudskiego 3). Magistrat przygotował 200 flag. Będą wydawane do wyczerpania zapasu od 28 do 30 kwietnia.

     

Wywieśmy przed swym domem biało-czerwoną flagę. Prezentujmy ją dumnie nie tylko w rocznicę uchwalenia konstytucji, ale też w każdy powszedni dzień.

Autor: Elżbieta Szulak