Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej

Wycieczka do stolicy

24 maja uczniowie klas 3a i 4a pod opieką p. Małgorzaty Kapeli, p. Albiny Kozaczuk i p. Anny Zdunek udali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem programu był spektakl „Legendy warszawskie” w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Capitol. Aktorzy, występujący w sztuce, przybliżyli naszym uczniom treść trzech znanych opowieści, a mianowicie „Legendy o Bazyliszku”, „Legendy o Złotej Kaczce” i „Jak Maćko Kwasiżur Diabła Chmielorza przechytrzył”. Zrobili to z dużą dawką humoru, spotykając się z żywą reakcją publiczności.

Następnie pod opieką pani przewodnik uczestnicy wycieczki spacerowali po warszawskiej starówce. Podziwiali m.in. architekturę Zamku Królewskiego, Kolumnę Zygmunta III Wazy i zabytkowe kamienice na Placu Zamkowym, pomniki Syrenki i Małego Powstańca, Barbakan Warszawski, wnętrze Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której pochowani zostali: król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Polski - Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, pisarz Henryk Sienkiewicz, błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński i inni wybitni Polacy, a także Bazylikę św. Krzyża, w której wmurowane są urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta.

Wycieczkę do stolicy uczniowie zakończyli słodkim akcentem, biorąc udział w warsztatach w Manufakturze Cukierków, podczas których każdy uczestnik mógł samodzielnie skręcić kolorowego lizaka i zakupić ręcznie robione cukierki w bogatej gamie kolorów i smaków.

Autor: Anna Zdunek