II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

„Z góry widać więcej” –konferencja naukowa w Sejmie RP

We wtorek 21 stycznia 2025 r. w Sejmie RP odbyła się naukowa konferencja "Z góry widać więcej- satelitarny monitoring Ziemi" zorganizowana przez Sekcję Teledetekcji Komitetu Badań Satelitarnych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

W wydarzeniu oprócz  przedstawicieli polskiej nauki, polityków, samorządowców wzięli udział uczniowie z II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej.

Mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawych wykładów  dotyczących:

  • Monitoringu satelitarnego jako narzędzia sprawnego działania administracji publicznej.
  • Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej.
  • Pokrycia terenu – podstawowe informacje o powierzchni Ziemi
  • Stanu zanieczyszczenia światłem w Polsce.
  • Niekontrolowanego ubytku zasobów kopalnych.

 

Nasze wystąpienie dotyczyło Lokalnych Obserwatoriów  Obserwacji Ziemi (LEOO), które jako pierwsze ma powstać w Białej Podlaskiej w II LO im. E. Plater.

Od roku mamy okazję być członkami pilotażowej grupy takiego obserwatorium i pracować pod kierunkiem Pana dr. hab. inż. Stanisława Lewińskiego , prof. CBK PAN i Pani Renaty Michalczuk nauczycielki fizyki w naszej szkole, gdzie

aktywnie poszerzamy  wiedzę w gronie naszej kilkunastoosobowej grupy, uczestnicząc w projektach, wykładach i seminariach związanych z teledetekcją satelitarną. Na konferencji mieliśmy okazję przedstawić naszą działalność i powiedzieć jak ważne jest powstanie takich obserwatoriów w miastach takich jak Biała Podlaska.

W konferencji razem z nami uczestniczył Prezydent Miasta Pan Michał Litwiniuk, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Stanisław Romanowski, rzecznik prasowy  UM Pani Gabriela Kuc- Stefaniuk i dyrektor  szkoły Pan Przemysław Olesiejuk, którzy mieli okazję wysłuchać naszego wystąpienia.

 Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tak ważnym wydarzeniu i mamy nadzieję, że nawiązane kontakty i zaproszenia do współpracy pozwolą nam rozwijać się dalej i brać udział w projektach krajowych i zagranicznych.

 

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1128591492391330&id=100057214700860

Autor: Renata Michalczuk

platerka.pl/liceumindex.php?c=article&id=745
platerka.pl/liceum