II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

13. edycja „Park Sztuki-działania artystyczne w przestrzeni"

W ramach projektu „Parku Sztuki – działania artystyczne w przestrzeni" 19 maja 2022 r. odbył się wyjazd edukacyjny dwunastoosobowej grupy młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z Białej Podlaskiej.

13. edycja „Park Sztuki-działania artystyczne w przestrzeni"

Organizator: Miasto Biała Podlaska, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Galeria Podlaska Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk

 

Projekt "Park Sztuki-działania artystyczne w przestrzeni" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

Współorganizatorzy: II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.

Sponsorzy: Etmus Sp. z o.o., WOD-KAN Sp. z o.o.

 

W ramach projektu „Parku Sztuki – działania artystyczne w przestrzeni" 19 maja 2022 r. odbył się wyjazd edukacyjny dwunastoosobowej grupy młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z Białej Podlaskiej.

W programie wyjazdu znajdował się wykład w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz warsztat „Sztuka..Akcja!" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z trudnym zagadnieniem jakim jest performance oraz obiekt w przestrzeni publicznej. W Zachęcie młodzieży zostali zaprezentowani czołowi Performerzy oraz ich działania. Omówiono temat przekraczania granic oraz cielesności a także roli publiczności w tej dziedzinie sztuki. Uczniowie poznali różnice między performancem, happeningiem i działaniem teatralnym.  Na przykładach wybranych performanców poznawali celowość takiego działania i aspekt jaki kierował artystom. Wykład zakończono wymianą myśli na temat własnych koncepcji i działań performatywnych.

 „Sztuka... Akcja" warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim zostały poprzedzone nakreśleniem krótkiej historii CSW oraz performancu w Polsce. Młodzież za pośrednictwem aktywnego uczestnictwa w zajęciach otworzyła się na nowe pomysły działań w przestrzeni oraz rozwijała zdolność abstrakcyjnego myślenia. Dzięki gościnności Pani Aleksandry Rajskiej licealiści wzięli udział w oprowadzeniu po wystawie -„Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku." Kuratorka wystawy Pani Aleksandra Rajska na przykładzie wystawy omówiła zagadnienie obiektu w przestrzeni publicznej.

 

Młodzież na podstawie warsztatów przeprowadzi własne działania performatywne podczas Parku Sztuki - „DOLLHOUSE” (w wykonaniu młodzieży

z IV LO) oraz  „Sen dnia dzisiejszego”- spacer śladami obiektów i instalacji Parku Sztuki (w wykonaniu młodzieży z II LO).  

 

Ponadto młodzież z obu szkół włączyła się chętnie w organizację „Niedzieli ze sztuką" i 12 czerwca w ramach Parku Sztuki przeprowadzi akcję plastyczną adresowaną do dzieci z miasta.

 

 

 

Park Sztuki rozpoczyna się kilka miesięcy wcześniej ogłoszeniem regulaminu ogólnopolskiego konkursu na projekt instalacji, obiektu  lub performance, które będą pokazane podczas trwania wydarzenia.W tym roku do konkursu zgłoszono 28 projektów, do realizacji podczas Parku Sztuki wybrano projekty 14.tu Artystów. Podczas trwania Parku Sztuki (10-12 czerwca) Jury wznowi obrady, w celu wybrania dwóch nagród tegorocznej edycji konkursu w kategorii „studenci" oraz w kategorii „artyści profesjonalni". Wyniki poznamy 12 czerwca 2022 r.  o godz. 13.00 w Galerii Podlaskiej. Będą to nagrody finansowe ufundowane przez: Etmus Sp. z o.o. oraz WOD-KAN Sp. z o.o.

 

Wydarzenia kulturalne odbywające się w ramach Parku Sztuki:

1.Wystawa retrospektywna – fotograficzne wspomnienia o poprzednich edycjach Parku Sztuki z lat 1995-2021.

2. Pokazy performance'ów konkursowych.

3. Wystawa konkursowa instalacji i obiektów.

4. „Wieczór z performance".

 

Program Parku Sztuki:

10 czerwca (piątek)

17.00-19.00 Działanie performatywne „DOLLHOUSE” w wykonaniu młodzieży z IV LO im. S. Staszica

18.00 Uroczyste rozpoczęcie Parku Sztuki

Pokaz performances konkursowych:

19.00 Szymon Jankowski „Efemeryczna pamięć”

19.30 Martyna Przybyło „Z wami tak zawsze, panie Kochanku”

19.50 Wiesław Bednarz „Fatum” 

 

11 czerwca (sobota)

11.00-15.00 „Sen dnia dzisiejszego”-spacer śladami obiektów i instalacji w wykonaniu młodzieży z II LO im. E. Plater

WIECZÓR Z PERFORMANCE

17.00 Łukasz Głowacki „Formy graniczne”

18.00 Janusz Bałdyga „PYTAM BO NIE WIEM”

19.00 Yaryna Shumska „Ściskam cię mocno”

20.00 Ryszard Ługowski „Ujrzałem łzy martwego motyla"

20.30 Marian Stępak „Ponad wszystko”

 

12 czerwca (niedziela)

11.00 – 16.00 „Niedziela ze sztuką”- akcja plastyczna dla

13.00 Wręczenie nagród konkursu „Park Sztuki-działania artystyczne w przestrzeni”- Galeria Podlaska, ul. Warszawska 11

 

platerka.pl/liceumindex.php?c=article&id=385
platerka.pl/liceum