II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

VIII Zjazd Wychowanków i Absolwentów

W dniach od 12 do 14 września 2008 roku odbył  VIII Zjazd Wychowanków i Absolwentów II LO im. E. Plater  oraz  I LO im. J.I. Kraszewskiego.
Już wiele dni wcześniej szkoły żyły myślą o tym wielkim wydarzeniu. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie włączeni byli do prac przygotowujących mury szkoły do odwiedzin absolwentów.
Dla wszystkich było to szczególne przeżycie. Wielu z grona przybyłych gości wstępowało po raz pierwszy od bardzo dawna w przyjazne progi szkoły. Z pewnością niejednej osobie wzruszenie ścisnęło gardło. 
Każdy mógł znowu przejść po szkolnych korytarzach, zobaczyć znajome twarze dawnych kolegów, odtworzyć wspólne wspomnienia... i przeżyć wyjątkowe chwile, pełne radości, na długo zapadające w pamięć.
Jednym z punktów  zjazdu  było odsłonięcie ławeczki J. I. Kraszewskiego. Powstała ona z inicjatywy Koła Bialczan i Prezydenta Miasta Andrzeja Czapskiego. Głównym fundatorem był Prezydent Miasta. Uhonorowano także tytułami  „Honorowego Obywatela Miasta Biała Podlaska" znawcę muzyki operowej Bogusława Kaczyńskiego, aktora Romana Kłosowskiego i biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza..
  

Z okazji VIII Koleżeńskiego Zjazdu Absolwentów w II LO im. Emilii Plater odbyły się też mecze piłki ręcznej dziewcząt i chłopców, aktualnych reprezentantów z absolwentami. Po bardzo widowiskowych i zaciętych meczach zwycięzcami okazały się drużyny absolwentów. Dodatkową atrakcją widowiska były występy w układach tanecznych dziewcząt z klasy II E, II F i szkolnego zespołu cherleaders. Zawody były podsumowaniem 30 lecia pracy nauczyciela i trenera Zbigniewa Trzcińskiego. Głównym organizatorem zawodów byli Zbigniew Trzciński i Marek Romaniuk.

Goście byli serdecznie przyjęci przez wszystkich nauczycieli i uczniów obu szkół.

Wszystkim uczestnikom zjazdu bardzo dziękujemy za udział w VIII Zjeździe Wychowanków i Absolwentów II LO im. E. Plater  oraz  I LO im. J.I. Kraszewskiego oraz za stworzenie niezapomnianej atmosfery.

 

Przemówienie dyrektora II LO im. E. Plater nie wygłoszone w pełni na VIII Zjeździe Absolwentów i Wychowanków w dniu 13 września 2008 r. z powodu deszczowej aury.

Szanowni zgromadzeni
Goście honorowi VIII Zjazdu Absolwentów
A zwłaszcza Wy najmilsi nam goście, byli uczniowie i LO im. J.I. Kraszewskiego i II LO im. E. Plater

 

Trudno ogarnąć ten wielobarwny tłum zgromadzony na boisku szkolnym tuż obok pomnika naszego wielkiego bialczanina. Dawno już nie gościliśmy tak licznego grona znamienitych gości. A dokładnie było to 10 lat temu podczas VII Zjazdu Absolwentów.

Tak się składa, że dane mi było występować również w roli współgospodarza, jako świeżo upieczonemu dyrektorowi przezacnej szkoły II LO im. E. Plater. Nie marzyłem nawet, że doczekam dnia następnego Zjazdu Absolwentów. Z tym większą przyjemnością witam serdecznie wszystkich państwa.

Od tamtego czasu zmieniło się wiele. Zmienił się świat wokół nas. Zwłaszcza wielu ministrów edukacji, nie mówiąc już o przepisach oświatowych. Zmieniły się formy i techniki społecznej komunikacji. Wydawało się, że forum „Nasza klasa" tak zbliżające byłych absolwentów zastąpi potrzebę bliższych kontaktów. Nic podobnego. Wręcz przeciwnie. Wielu z państwa to dzięki temu portalowi i naszym materiałom w Internecie nabrało ochoty na ponowne spotkanie „twarzą w twarz" i przybyło talk licznie na Zjazd. Za to liczne przybycie Dziękujemy Wam Absolwenci.

Jak Państwo zauważyli zmieniło się nasze miasto Biała Podlaska. Wypiękniały  place, skwery i ulice. Wypiękniały nasze szkoły. Nastąpiły duże zmiany na lepsze zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Władze naszego miasta zdają sobie sprawę, że najcenniejszym dobrem tego regionu, w które należy inwestować, poza piękną przyrodą, jest nasza wspaniała młodzież. Stąd taka dbałość o warunki pracy uczniów i nauczycieli. Dziękujemy Panie Prezydencie.

Zmieniająca się technika również nie wyparła nauczycieli ze szkół. Pomimo tak wielu źródeł informacji to żywy człowiek, nauczyciel pełen wiedzy, ale również potrafiący ją przekazać młodemu człowiekowi, potrafiący przeprowadzić go przez kręte meandry młodości jest nadal najważniejszy. I tacy nauczyciele trwają na posterunku. Pomimo nieprzychylnych wiatrów i zawirowań wokół oświaty. Mimo nieprzychylnej często prasy, mediów, opinii społecznej. I właśnie tacy nauczyciele uczą w bialskich szkołach, czego dowodem są tak olbrzymie sukcesy naszej młodzieży. Dziękujemy Wam Nauczyciele.

Przed chwilą pan dyrektor Olesiejuk pochwalił się sukcesami uczniów i wysoką pozycją szkoły w województwie lubelskim. Platerka też pnie się mozolnie w górę tabeli. Po 18 miejscu w ubiegłym roku w tym roku  osiągnęliśmy już 12 miejsce wśród ponad trzystu lubelskich szkół średnich. Coraz więcej naszych absolwentów zdobywa laury już nie tylko krajowych uczelni ale również w Londynie, Paryżu czy Mediolanie. Jak widać języki obce są również naszą mocną stroną. Wyniki matur jeśli idzie o zdawalność plasują nas na I miejscu w Białej Podlaskiej, grubo powyżej średniej krajowej.

Wypuszczamy w świat ludzi wykształconych, otwartych, zaradnych. Państwo tu zgromadzeni,  tak liczna rzesza inżynierów, lekarzy, nauczycieli, profesorów, księży, przedsiębiorców, artystów jest najlepszym dowodem tego, że szkoły bialskie dają dobre podstawy do życiowej kariery.

Chciałbym też dla ścisłości wyjaśnić, że II Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater od września 1999 roku wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3 obok Publicznego Gimnazjum Nr 3, które również przybrało imię Emilii Plater. W ten sposób historia zatoczyła jakby wielkie koło bo pamiętamy, ze szkoła rozpoczęła swoją działalność jako Gimnazjum Żeńskie. Zapraszamy wszystkich do zwiedzania naszej szkoły. Najnowszy jej segment to przepiękna sala gimnastyczna, o której powstanie zabiegało wiele pokoleń. Dla wielu bliższy sercu jest stary budynek klasztorny gdyż tam pobierali swoje nauki. Przypomnę, że z okazji tak  niezwykłego spotkania jak VIII Zjazd, Klasztor również otwiera swoje podwoje do zwiedzania dziś (w sobotę) od godz. 14,00 do 17,00.

Z okazji tego Zjazdu zaistniała jeszcze jedna ciekawa sprawa. Oto powstała pierwsza próba monograficznego zapisu 90letnich dziejów II LO od początków aż do naszych czasów. Próby tej dokonał wieloletni nauczyciel matematyki w Liceum Emilii Plater - pan Henryk Kwiatkowski. Zabrało mu to kilka lat ale efekt jest okazały. Absolwenci Platerki otrzymali już tę książkę w wyprawce. Będzie co czytać przez długie zimowe wieczory. Dziękujemy panu Henryku. Przy okazji dziękuję również za wsparcie finansowe Radzie Rodziców naszej szkoły oraz Urzędowi Miasta Biała Podlaska.

Moment Zjazdu jest takim magicznym momentem gdzie historia i teraźniejszość splatają się ze sobą. Czas staje w miejscu. A nawet jakby się cofa. Po chwilowej dezorientacji co do wyglądu zewnętrznego osób (niektórych nie widzieliśmy od kilkunastu, kilkudziesięciu lat) zaczynamy żyć w innym świecie, świecie naszej młodości, który zawsze jest lepszy niezależnie od tego jak nam się dzisiaj powodzi, lepszy bo lżejszy o te kilkanaście czy kilkadziesiąt krzyżyków, które dźwigamy na sobie.

I właśnie przeżycie tego Zjazdu jako magicznego, prawie że cudownego przenoszenia się w lata młodości serdecznie życzę wszystkim jego uczestnikom.

Jeśli jako organizatorzy pomogliśmy w tym Państwu to cały nasz trud i wysiłek włożony w ten Zjazd nie poszedł na marne.

 

platerka.pl/liceumart,82,viii-zjazd-wychowankow-i-absolwentow
platerka.pl/liceum