II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Dzień Patrona 2008

Dzień Patrona 2008 odbył się w sobotę, 29 listopada. Korytarze, zazwyczaj tego dnia puste, wypełniły się głosami i śmiechami uczniów.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęliśmy od Mszy świętej sprawowanej w intencji wszystkich pracowników, uczniów i przyjaciół Platerki. Następnie skierowaliśmy się do szkoły, by tam uczestniczyć w obchodach dnia naszej Patronki, Emilii Plater.

Część oficjalną otworzył Pan Dyrektor Ryszard Gałązka, który w swoim przemówieniu powitał gości i wszystkich zebranych, nakreślił pokrótce sylwetkę E. Plater, a także przytoczył kilka istotnych faktów, związanych z codziennym życiem szkoły.

Wśród zebranych można było dostrzec P. Annę Żytkowską, zastępcę Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Br. Dariusza Miastowskiego, a ponadto emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, m.in.: P. Zenona Borysewicza, P. Zofię Bryndziuk, P. Elżbietę Grabińską, P. Marię Borysiewicz, P. Henryka Żwiruka; przedstawicieli rodziców: P. Artura Arteckiego i P. Marka Jarockiego oraz innych, równie ważnych gości: P. Teresę Hryciuk, P. Tomasza Demidowicza i P. Franciszka Maksymiuka. Nie mogło także zabraknąć Grona Pedagogicznego, Dyrekcji oraz naszych licealistów.

Pan Dyrektor zwrócił uwagę młodzieży na idee promowane przez ich Patronkę. Choć priorytety Emilii Plater nieco odbiegają od wyznawanych współcześnie, nadal ważne jest, by, śladem wielkiej poprzedniczki, dbać o honor, ojczyznę, rozwijać talenty i własne osobowości. Zauważył także, że jego podopieczni chętnie biorą udział w licznych akcjach charytatywnych, wspomagają schroniska dla zwierząt, wręczają prezenty dzieciom z domów dziecka. Uczniowie włączają się równie chętnie w działalność artystyczną, o czym świadczyć może chociażby występ podczas wernisażu p. Ewy Borowskiej – Kurpety. Przemówienie zakończył, przedstawiając zebranym krótką statystykę rozpoczętego we wrześniu nowego roku szkolnego. Do szkoły uczęszcza 775 uczniów, pogrupowanych w 24 klasy, po 8 klas w każdym poziomie nauczania. Nad poziomem kształcenia młodych ludzi czuwa 53 pedagogów.

Następnie uczniowie zaprezentowali galerię zdjęć ze ślubowania klas pierwszych, które odbyło się wyjątkowo podczas Zjazdu Absolwentów 12 września 2008r. Po tym krótkim wprowadzeniu wręczono gospodarzom najmłodszych klas kroniki, by mogli zapełnić je wspólnymi wspomnieniami. Oby było ich jak najwięcej.

Jak co roku z okazji Dnia Patrona szkolna Kapituła Odznaczenia „Przyjaciel Szkoły” uhonorowała osoby szczególnie zaangażowane w rozwój placówki. W tym roku nagrody przyznano P. Arturowi Arteckiemu, kończącemu trzyletnią kadencję Przewodniczącego Rady Rodziców oraz P. Janowi Juzwukowi, który przez 7 lat uczestniczył w pracach Prezydium Rady Rodziców.

Ustępujący Przewodniczący Rady Rodziców, Pan Artur Artecki podsumował swoją kadencję, podziękował za wspaniałą współpracę, przypomniał o licznych inicjatywach, które starał się wspierać, a następnie przekazał głos Panu Markowi Jarockiemu, który został wybrany nowym Przewodniczącym RR. Podkreślił on, że funkcja ta nie będzie łatwa ze względu na ogrom osiągnięć Pana Arteckiego, aczkolwiek postara się dorównać poprzednikowi. Przedstawił także ramowe cele działalności Rady Rodziców na najbliższe lata.

Później głos zabrał Remigiusz Oleszczuk, były już Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Przekazał on pieczę nad SU swojej koleżance, Justynie Bordzickiej. Justyna zobowiązała się do godnego piastowania powierzonej jej funkcji. Swoją kadencję rozpoczęła od prezentacji nowych członków Samorządu oraz poprosiła o rozdanie nagród wyróżnionym w konkursach.

Obchodom naszego święta towarzyszyły liczne konkursy. A oto ich zwycięzcy: Wyróżnieni w konkursie ortograficznym, przedstawieni przez P. Małgorzatę Chwedczuk• Agnieszka Kozakiewicz
• Magda Hyb
• Weronika Lasiecka.

Zwycięzcy konkursu matematycznego klas pierwszych, zaprezentowani przez P. Teresę Kokoszkiewicz: • Mateusz Kędziora
• Krystian Zawistowski
• Tomasz Szabluk.

W konkursie historycznym, obejmującym życiorys Emilii Plater, okres powstania listopadowego oraz historię szkoły, zostali wyróżnieni:

• Katarzyna Dawidziuk
• Krystian Zawistowski
• Wojciech Gola.

Zwycięzców przedstawiła P. Kazimiera Sobiło.

W konkursie biblijnym zwyciężyli:

• Natalia Żelazowska
• Michał Stawecki
• Dominika Ledworuch.

Z wynikami zapoznała nas P. Mirosława Mikiciuk, a fundatorami nagród byli Ojcowie Kapucyni.

W szkole odbyły się również konkursy z zakresu języków obcych.
W konkursie ortograficznym języka rosyjskiego dla klas I wygrały:

• Weronika Trochonowicz
• Justyna Wakulska
• Wioleta Litwiniuk

Konkursem zorganizowała P. Danuta Pawluczuk.

W konkursie j. angielskiego wyróżniono:

• Natalię Antoniuk
• Aleksandrę Jędrzejewicz
• Dominikę Torenc
• Pawła Sobczuka
• Karola Kukawskiego.

Wyniki zaprezentowała P. Judyta Iwaszko.

Dyktando z języka angielskiego da klas I przeprowadziła P. Joanna Wołoczko. Zwyciężyli:

• Adriana Kiryluk
• Magda Kaliszuk
• Mateusz Szagun.

W konkursie plastycznym zwyciężyły klasy Ia, Id oraz Ib. Nagrody wręczyła P. Borowska-Kurpeta.

W szkole odbyły się także Mistrzostwa w Tenisie Stołowym. Zwycięzców prezentujemy w dziale Sukcesy Sportowe. Nauczyciele wychowania fizycznego w sposób szczególny uhonorowali Marcina Chilkiewicza, biegacza odnoszącego spore sukcesy w międzyszkolnych konkursach, oraz Joannę Iżko, znakomitą pływaczkę, którą prezentowaliśmy niedawno w aktualnościach.

Po zakończeniu oficjalnej części akademii klasa IIIe podzieliła się z zebranymi wspomnieniami związanymi z wycieczką na Litwę. Zwiedzili oni Wilno, Kowno i Troki, najważniejsze dla Polaka zakątki Litwy. Nie mogli oni ominąć Kopciowa, gdzie mieści się grób naszej Patronki. Zostawili tam symboliczną tabliczkę, upamiętniającą ich pobyt i pamięć. Szczegóły wycieczki zaprezentowaliśmy w aktualnościach.

Równie ważnym elementem obchodów święta naszej Patronki była inscenizacja przygotowana przez klasę IIe. Zręcznie wpletli oni w odgrywane przez siebie scenki informacje o Emilii Plater. Dowiedzieliśmy się, że była ona z natury samotniczką, indywidualistką, dzieckiem nad wyraz dojrzałym i nieprzeciętnie mądrym. Otrzymała bardzo staranne wychowanie. Pisała poezje, śpiewała, pięknie rysowała. Poza tym uprawiała fechtunek, jazdę konną, myślistwo, dużo wędrowała. O ukształtowaniu się osobowości Emilii i o roli, jaką miała spełnić, niewątpliwie zadecydowały jej historyczne zainteresowania. Popierała ówczesny ruch młodzieżowy i patriotyczny, czytała lektury Filomatów i Filaretów, zachwycała się dziełami wielkich romantyków: Goethego i Schillera. Zapatrzona w ojczyznę ukrywała swą czułą naturę, by sprostać ciężkim wymaganiom wojny. Choć zmarła z powodu ciężkiej choroby, uniemożliwiającej jej dalszą walkę, ani na chwilę nie zapomniała o wyznawanych ideach, do których bezwzględnie dążyła.

Przedstawienie zostało przygotowane pod opieką wychowawcy, P. Marka Kiryluka.

Po występie klasy głos zabrał Pan Dyrektor. Podziękował młodzieży za przygotowanie inscenizacji, zaprosił gości na krótki poczęstunek, a pozostałych zachęcił do gorącego kibicowania podczas meczu piłki nożnej mężczyzn Nauczyciele vs. Uczniowie.

platerka.pl/liceumart,71,dzien-patrona-2008
platerka.pl/liceum