II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

Narodowe Czytanie 2021

W piątek 3 września społeczność naszego liceum wzięła udział w X jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Tego dnia na dziedzińcu szkoły w zaaranżowanej przestrzeni uczniowie Platerki wcielili się w postacie z dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. 

„Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie - dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie przygotowała biblioteka szkolna oraz klasy 3b i 3e.

platerka.pl/liceumart,238,narodowe-czytanie-2021
platerka.pl/liceum