II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater

Strefa video

TŁUMACZENIA SYMULTANICZNE W CZASACH PANDEMII

 

9 kwietnia 2021 uczniowie klas: 2K i 2R podczas zajęć języka niemieckiego wzięli udział w warsztatach. Spotkanie prowadzone było przez wykładowcę Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie panią dr Olgę Krokowską. Temat warsztatów brzmiał: Tłumaczenia symultaniczne w czasach pandemii.

 

Tłumaczenia symultaniczne (równoległe, jednoczesne) to tłumaczenia ustne na bieżąco, bez wcześniej przygotowanego tekstu. Takie tłumaczenia uważa się za najtrudniejsze. Wymagają one dużej znajomości zarówno odmiany języka używanego w danej sytuacji jak i orientacji w temacie. Tego rodzaju tłumaczenia stosuje się najczęściej na dużych spotkaniach, gdzie tłumacze znajdują się w dźwiękoszczelnych kabinach, słuchając przez słuchawki wypowiedzi mówcy i jednocześnie tłumacząc ją do mikrofonu.

 

Podczas warsztatów uczniowie wykonywali bardzo ciekawe ćwiczenia.

 

Prowadząca spotkanie zwróciła uwagę na fakt, że umiejętność tłumaczeń symultanicznych jest obecnie bardzo przydatna w różnych obszarach np.

w dyplomacji, handlu, księgowości, motoryzacji itd.

 

Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, zgodnie przyznając, że udział w takich spotkaniach zwiększa zainteresowanie nauką języka obcego oraz zachęca do poszerzania znajomości słownictwa.

Młodzież została także zapoznana z ofertą dydaktyczną UMCS-u oraz  zasadami rekrutacji na studia lingwistyczne.

platerka.pl/liceumart,207,tlumaczenia-symultaniczne-w-czasach-pandemii
platerka.pl/liceum