W dniach 8-10 października w Krakowie odbyły się międzynarodowe warsztaty EuroGEO 2024, organizowane przez Komisję Europejską i Sekretariat EuroGEO przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
EuroGEO jest częścią globalnej inicjatywy Group on Earth Observations (GEO), która koordynuje działania związane z obserwacją Ziemi w Europie.
To międzynarodowe wydarzenie skierowane było do szerokiego grona odbiorców:
- Krajowych i europejskich decydentów oraz przedstawicieli Group on Earth Observations (GEO).
- Przedstawicieli sektora prywatnego z obszaru Earth Observation, środowiska akademickiego, społeczności badawczych i młodzieży.
- Przedstawicieli flagowych programów i inicjatyw europejskich, takich jak Copernicus, DestinE i projektów finansowanych ze środków UE.
Przedstawicielami młodzieży z Polski mieli zaszczyt być uczniowie naszej szkoły Martyna Michałowska, Alicja Stańko, Dominik Szydłowski oraz Renata Michalczuk nauczycielka fizyki. Uczniowie przedstawili swoje doświadczenia z pracy z programem obserwacji Ziemi - Copernicusem, realizowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, oraz przedstawili film nawiązujący do współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
Nasze wystąpienie było związane z realizacją nowego projektu w Europie LOCAL EARTH OBSERVATION OBSERVATORY – LEOO dedykowanego do młodzieży i nauczycieli. Nasza szkoła będzie jednym z realizatorów tego projektu a współpraca ze szkołami w Europie i Południowej Afryce zaczyna się już dziś.
Gratulujemy młodzieży wystąpienia oraz serdecznie dziękujemy za współpracę i opiekę merytoryczną panu prof. Stanisławowi Lewińskiemu z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Mamy nadzieję, że warsztaty i spotkania z uczestnikami konferenjci przyniosą wymierne rezultaty.