W dniach 18 - 20 października 2017roku uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Wilna. Była to już kolejna, 10 edycja wyjazdu, którego celem jest nie tylko zwiedzenie stolicy naszego wschodniego sąsiada, ale również bliższe przyjrzenie się losom naszej patronki.

            Na samym początku udaliśmy się do Trok. Miejscowości, która była dawną siedzibą W.Ks.Litewskiego Witolda, a obecnie jest miejscem, gdzie żyje wygasająca już ludność karaimska. Za sprawą ciekawych opowieści pani przewodnik oraz zamku, który pozostał z czasów średniowiecza, mogliśmy wczuć się w osobliwy klimat tego miejsca.

            Naszym kolejnym przystankiem, głównym punktem wycieczki oraz miejscem zakwaterowania było Wilno. Miasto, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Duch artystyczny oraz wspaniała atmosfera stolicy Litwy jest wyczuwalna na każdym kroku. Wszędzie można spotkać ślady polskich twórców oraz pamiątki związane z naszą historią, tradycją i kulturą. Udaliśmy się między innymi do znanej wszystkim z ,,Dziadów''Celi Konrada – świątyni romantyzmu oraz muzeum  Adama Mickiewicza mieszczącego się w domu, w którym mieszkał wielki polski poeta. Poznaliśmy najciekawsze zabytki Wilna, spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta, a przy Ostrej Bramie wyrecytowaliśmy Inwokację z ,,Pana Tadeusza”, co było dla nas głębokim przeżyciem. Będąc w Wilnie nie omieszkaliśmy udać się na cmentarz na Rossie. Jest to miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków m.in. spoczywa tam serce Marszałka Piłsudskiego oraz ciało jego matki, Marii z Billewiczów.

            W wolnym czasie udaliśmy się również do Ponar, miejsca zbrodni w którym byli masowo mordowani Polacy oraz Żydzi przez SS oraz kolaboracyjną policję litewską.

            Wreszcie dotarliśmy do jednego z najważniejszych punktów wycieczki, a mianowicie Kopciowa. To tutaj została pochowana Emilia Plater. Jak co roku uczniowie wspólnie z nauczycielami złożyli piękny wieniec na grobie Patronki ufundowany przez panaFranciszka Maksymiuka.. Mieliśmy również okazję jako pierwsi zwiedzić niedawno otwarte muzeum poświęcone Emilii Plater. Była to niesamowita okazja, aby dogłębnie poznać życie bohaterki powstania listopadowego. Dowiedzieliśmy się o tym, że w obawie przed krążącymi w okolicy wojskami carskimi , ciało Emilii Plater do miejsca jej pochówku było transportowane drogą wodną.

            Podsumowując, wycieczkę można zaliczyć do udanych. Wróciliśmy pełni wrażeń, z bogatą wiedzą o perłach architektury Wilna oraz życiu patronki naszej szkoły i wielu Polaków którzy mieszkali na Litwie.

IMG1034

IMG1005

IMG0523
 

   

 

 

 

 

 • Parlez-vous français ?????

  Język francuski to nie tylko czasowniki, wieża Eiffela i croissanty :) W ramach lekcji poświęconych kulturze Francji, Mistrz memów Andrzej Kosieradzki z III F rozśmieszył nas i  Madame Chwalczuk-Wrzosek memami nawiązującymi właśnie do wszystkiego, co kojarzy nam się z tym językiem...  Andrzej - gratulujemy pomysłów !!! Félicitations !!!  A Was, który żart rozśmieszył najbardziej ???              

  Więcej...
 • Wyniki konkursu z historii

  W środę 13 grudnia kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Warto pamiętać o tych którzy byli prześladowani i represjonowani przez władze komunistyczne. Aby pamiętać o ludziach walczących o wolność Polski, zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs wiedzy historycznej. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz gratulujemy laureatom. Pierwsze miejsce - Ewa Czyżewska, klasa 3B Drugie

  Więcej...
 • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  Ogłoszenie W dniu 20.11 (poniedziałek) odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionymi do głosowania są wszyscy uczniowie II LO. Głos będzie można oddać w godzinach 10:30 - 14:00 na górnym korytarzu za okazaniem legitymacji szkolnej. Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach!

  Więcej...
 • Wyniki wyborów SU

  Zgodnie z wolą wyborców nowymi członkami Samorządu Uczniowskiego zostali: 1. Martyna Bajkowska 1C 71 głosów 2. Adam Bielicki 1C 67 głosów 3. Adam Wawryszewicz 1B 62 głosy 4. Szymon Semeniuk 1G 51 głosów 5. Diana Bartoszewska 1D 39 głosów 6. Adrian Stanilewicz 1A 30 głosów 7. Maja Koczkodaj 1B 24 głosy 8. Aleksandra Szymańska 1H

  Więcej...
 • Konkurs - Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

  Konkurs - Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

  Zapraszamy do zapoznania się z krótkim regulaminem. CELE KONKURSU. kształtowanie szacunku wobec wartości demokratycznych takich jak: wolność, pluralizm, tolerancja, patriotyzm krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży. popularyzowanie wiedzy z zakresu historii Polski XX wieku,  zwiększenie wrażliwości młodego pokolenia na problematykę stanu  wojennego i okresu komunistycznych rządów w PRL,  uczczenie pamięci ofiar systemu komunistycznego w Polsce Zagadnienia

  Więcej...
 • Konferencja Stowarzyszenia

  Konferencja Stowarzyszenia " Wspólny Świat"

  Uczennice klasy IIIB wraz z opiekunem – panem  Andrzejem Czerko wzięły udział w konferencji  „Niegrzeczne dzieci? Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami osób z autyzmem” organizowanej dnia 18 października 2017 r. na auli AWF w Białej Podlaskiej przez Stowarzyszenie Wspólny Świat.  Celem konferencji było wyjaśnienie skąd się biorą trudne zachowania u osób z autyzmem, jak

  Więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15